Skip to content

1035 Standish DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block110.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$151,900
75%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505+2.9%
2024$7,294+4.7%
2023$6,966+1.5%
2022$6,860+15.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$22,790
DeedBook 1180, Page 213