Skip to content

1014 Hancock DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block110.04
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SFIG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$176,300
78%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+2.9%
2024$8,171+8.2%
2023$7,553+1.6%
2022$7,435+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,884DeedBook 6694, Page 103Recorded6/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$31,790
DeedBook 1230, Page 987