Skip to content

909 Howe StBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block110.04
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
27%
Improvement Value:$144,700
73%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122+3.0%
2024$6,915+4.9%
2023$6,592-2.2%
2022$6,738+14.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 2940, Page 55

Property Sale

Sale
$36,250
DeedBook 1247, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1973