Skip to content

1021 Hancock DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Feb 22, 2002

Property Information

Block110.05
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$179,000
78%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+2.9%
2024$8,269+4.7%
2023$7,896+1.5%
2022$7,776+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3384, Page 207

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1531, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1973