Skip to content

1029 Hancock DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block110.05
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
27%
Improvement Value:$161,100
73%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+2.9%
2024$7,902+4.7%
2023$7,546+1.5%
2022$7,431+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 5862, Page 204Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 5156, Page 77Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 1645, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1973