Skip to content

826 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1982

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block110.05
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,440
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,000
75%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+2.9%
2024$7,143+4.7%
2023$6,821+1.5%
2022$6,718+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,440DeedBook 6172, Page 118Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 3121, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$71,250
DeedBook 1439, Page 219