Skip to content

830 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1982

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block110.05
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage965
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
35%
Improvement Value:$91,100
65%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,208+2.9%
2024$5,062+4.7%
2023$4,834+1.5%
2022$4,760+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft965DeedBook 6095, Page 1Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$68,500

From:

To:

Sq Ft965DeedBook 5752, Page 309Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$26,250

From:

To:

Sq Ft965DeedBook 5704, Page 228Recorded8/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$194,900
DeedBook 4178, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3241, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 1489, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1982