Skip to content

840 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block110.05
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
23%
Improvement Value:$172,000
77%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,241+2.9%
2024$8,010+4.7%
2023$7,649+1.5%
2022$7,533+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2971, Page 235

Property Sale

Sale
$42,750
DeedBook 1338, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1975