Skip to content

1013 Hancock DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block110.05
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
21%
Improvement Value:$186,700
79%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,293+3.1%
2024$8,045+5.0%
2023$7,660+1.6%
2022$7,537+9.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$29,490
DeedBook 1231, Page 1144