Skip to content

920 Grenville DrBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block110.06
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
24%
Improvement Value:$169,900
76%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.9%
2024$8,017+5.2%
2023$7,621+1.5%
2022$7,506+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5376, Page 210Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$69,850
DeedBook 1432, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1973