Skip to content

793 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1985

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block110.09
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
28%
Improvement Value:$126,800
72%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+2.9%
2024$6,349+4.7%
2023$6,063+1.5%
2022$5,971+6.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3307, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2032, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1985