Skip to content

807 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1981

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block110.09
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,048
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
20%
Improvement Value:$193,600
80%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,000+2.9%
2024$8,747+4.7%
2023$8,352+1.5%
2022$8,226+16.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$241,000
Sq Ft2,048DeedBook 6116, Page 187Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$160,100

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 6045, Page 252Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5086, Page 155

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3356, Page 237

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 2587, Page 317

Property Sale

Sale
$80,250
DeedBook 1439, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1981