Skip to content

817 Richmond DrSicklerville, NJ 08081

Built 1981

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block110.09
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
25%
Improvement Value:$152,800
75%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+2.9%
2024$7,287+4.7%
2023$6,959+1.5%
2022$6,853+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5060, Page 66

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3755, Page 287

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2251, Page 269

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1673, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1981