Skip to content

108 Newport RdSicklerville, NJ 08081

Built 1983

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block110.10
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,690
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$146,900
73%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+2.9%
2024$7,186+4.7%
2023$6,863+1.5%
2022$6,759+9.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,690DeedBook 6404, Page 138Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 3938, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 3483, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3114, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$88,900
DeedBook 2183, Page 321

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 1747, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1983