Skip to content

116 Newport RdSicklerville, NJ 08081

Built 1984

Last Sale Price
$82,900
Last Sale Date
Jan 21, 1988

Property Information

Block110.10
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1804

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
21%
Improvement Value:$185,300
79%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,719+2.9%
2024$8,473+4.7%
2023$8,092+1.5%
2022$7,969+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 1702, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1984