Skip to content

22 Barclay DrBlackwood, NJ 08012

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block111.01
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1BG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,484
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
19%
Improvement Value:$181,500
81%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,308+2.9%
2024$8,074+4.7%
2023$7,711+1.5%
2022$7,594-5.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 5769, Page 158Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 2452, Page 109

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1551, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1980