Skip to content

14 Barclay DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Apr 7, 1975

Property Information

Block111.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,076
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
25%
Improvement Value:$121,700
75%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+3.0%
2024$5,610+4.9%
2023$5,346+1.6%
2022$5,261+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1280, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1959