Skip to content

36 Barclay DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block111.02
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,224
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
28%
Improvement Value:$125,000
72%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,407+2.9%
2024$6,227+4.7%
2023$5,946+1.5%
2022$5,856+9.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,224DeedBook 6519, Page 238Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 2724, Page 162

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1250, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1959