Skip to content

405 Merion RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Date
Sep 5, 2068

Property Information

Block111.03
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,588
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
24%
Improvement Value:$173,800
76%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+2.9%
2024$8,261+15.0%
2023$7,185+1.5%
2022$7,076+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 5116, Page 165Recorded9/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$218,218
DeedBook 4430, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1960