Skip to content

30 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block111.03
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,144
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
26%
Improvement Value:$143,200
74%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+2.9%
2024$6,996+4.7%
2023$6,681+1.5%
2022$6,579+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 5232, Page 61Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4923, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1960