Skip to content

119 Barclay DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2001

Property Information

Block111.03
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,243
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
24%
Improvement Value:$153,800
76%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+2.9%
2024$7,283+4.7%
2023$6,955+1.5%
2022$6,850+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3006, Page 94

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2448, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1960