Skip to content

52 Sherwood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block111.03
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
25%
Improvement Value:$127,100
75%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,285+2.9%
2024$6,108+4.7%
2023$5,833+1.5%
2022$5,744+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5776, Page 58Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1207, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1960