Skip to content

421 Merion RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Aug 30, 2015

Property Information

Block111.03
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,648
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
22%
Improvement Value:$168,000
78%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+2.9%
2024$7,700+4.7%
2023$7,353+1.5%
2022$7,242+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 5364, Page 69Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 5241, Page 211Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960