Skip to content

422 Merion RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Sep 12, 1973

Property Information

Block111.04
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,416
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
25%
Improvement Value:$136,900
75%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523+3.0%
2024$6,332+4.9%
2023$6,036+1.6%
2022$5,941+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 1249, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1960