Skip to content

416 Merion RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block111.04
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,468
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
24%
Improvement Value:$146,400
76%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,124+2.9%
2024$6,924+4.7%
2023$6,612+1.5%
2022$6,512+16.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5829, Page 99Recorded3/7/2018

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5053, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1960