Skip to content

403 Argyle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Mar 1, 1976

Property Information

Block111.04
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,416
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
25%
Improvement Value:$137,500
75%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,545+3.0%
2024$6,354+4.9%
2023$6,056+1.6%
2022$5,961+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1299, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1960