Skip to content

411 Argyle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block111.04
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
31%
Improvement Value:$105,100
69%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+2.9%
2024$5,439+4.7%
2023$5,194+1.5%
2022$5,115+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960