Skip to content

415 Argyle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$188,900
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block111.04
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,678
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
23%
Improvement Value:$152,000
77%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+2.9%
2024$7,125+4.7%
2023$6,804+1.5%
2022$6,701+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,900
DeedBook 3771, Page 116

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 2778, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1960