Skip to content

412 Argyle RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block111.05
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
27%
Improvement Value:$126,700
73%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+2.9%
2024$6,216+4.7%
2023$5,936+1.5%
2022$5,846+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,950
DeedBook 3020, Page 124

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 1185, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1960