Skip to content

421 Greenview DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Nov 24, 1986

Property Information

Block111.05
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,400
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$128,900
74%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+2.9%
2024$6,295+4.7%
2023$6,011+1.5%
2022$5,920+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 1564, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1960