Skip to content

412 Greenview DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Oct 30, 1996

Property Information

Block111.06
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
26%
Improvement Value:$133,100
74%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,662+5.8%
2024$6,298+4.7%
2023$6,015+1.5%
2022$5,924+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2706, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1960