Skip to content

406 Greenview DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block111.06
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$131,200
74%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+2.9%
2024$6,378+4.7%
2023$6,090+1.5%
2022$5,998+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960