Skip to content

17 Lombardy RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block111.06
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
28%
Improvement Value:$116,800
72%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+2.9%
2024$5,860+4.7%
2023$5,596+1.5%
2022$5,511+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 5202, Page 322Recorded6/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4680, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960