Skip to content

426 Greenview DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 10, 1986

Property Information

Block111.07
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,688
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$146,700
75%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+2.9%
2024$7,046+4.7%
2023$6,729+1.5%
2022$6,627+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1535, Page 1070

Property Built

Built

Year Built: 1960