Skip to content

22 Lombardy RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$181,900
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block111.07
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,164
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$129,500
74%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+2.9%
2024$6,316+4.7%
2023$6,032+1.5%
2022$5,940+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,900

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 5705, Page 160Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 4956, Page 157

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 4292, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1960