Skip to content

417 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block111.07
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
28%
Improvement Value:$127,200
72%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+2.9%
2024$6,367+4.7%
2023$6,080+1.5%
2022$5,988+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2798, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1959