Skip to content

19 Woodbrook RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block111.07
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,400
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
25%
Improvement Value:$141,300
75%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+2.9%
2024$6,741+4.7%
2023$6,437+1.5%
2022$6,339+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft1,400DeedBook 6900, Page 41Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 5032, Page 60

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3415, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1960