Skip to content

29 Barclay DrBlackwood, NJ 08012

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2005

Property Information

Block111.08
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,188
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
22%
Improvement Value:$165,900
78%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+2.9%
2024$7,675+4.7%
2023$7,329+1.5%
2022$7,218+9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1285, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1969