Skip to content

26 Cedarbrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block111.08
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,076
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
27%
Improvement Value:$144,700
73%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291+2.9%
2024$7,086+4.7%
2023$6,766+1.5%
2022$6,664+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5760, Page 63Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4285, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1959