Skip to content

23 Cedarbrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block111.08
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,076
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
34%
Improvement Value:$116,700
66%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+2.9%
2024$6,342+4.7%
2023$6,056+3.5%
2022$5,853+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5141, Page 5Recorded11/25/2013

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2609, Page 316

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2092, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1959