Skip to content

29 Cedarbrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$35,750
Last Sale Date
Aug 31, 1978

Property Information

Block111.08
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,156
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
24%
Improvement Value:$147,900
76%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+2.9%
2024$6,978+4.7%
2023$6,663+1.5%
2022$6,563+9.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,750
DeedBook 1362, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1959