Skip to content

30 Woodbrook RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block111.08
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
26%
Improvement Value:$134,500
74%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+2.9%
2024$6,496+4.7%
2023$6,203+1.5%
2022$6,109+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3605, Page 329

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2826, Page 105

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 1485, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1959