Skip to content

20 Woodbrook RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block111.08
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,318
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
27%
Improvement Value:$124,800
73%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,325+2.9%
2024$6,147+4.7%
2023$5,870+1.5%
2022$5,782+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,500

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 5851, Page 164Recorded4/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959