Skip to content

7 Avonbrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Feb 29, 1980

Property Information

Block111.08
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,376
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
23%
Improvement Value:$159,100
77%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+2.9%
2024$7,381+4.7%
2023$7,048+1.5%
2022$6,941+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1401, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1959