Skip to content

435 Wedgewood DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block111.08
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,400
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
18%
Improvement Value:$133,300
82%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+2.9%
2024$5,856+4.7%
2023$5,592+1.5%
2022$5,508-3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 1430, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1959