Skip to content

108-110 Greentree RdBlackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block111.09
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionPLAZA SHOPPE/CT
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage24,168
Acreage3.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,500
43%
Improvement Value:$740,500
57%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,719+2.9%
2024$73,590+4.7%
2023$70,274+1.5%
2022$69,209+18.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,300,000

From:

To:

Sq Ft24,168DeedBook 5595, Page 8Recorded1/25/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$2,750,000
DeedBook 4237, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$346,000
DeedBook 1462, Page 87