Skip to content

5321 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block111.09
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
60%
Improvement Value:$240,000
40%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,194+2.9%
2024$21,570-10.2%
2023$24,031-28.1%
2022$33,411+79.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 3301, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 1295, Page 534