Skip to content

8 Sunset RdBlackwood, NJ 08012

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block111.09
Lot7.13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,549
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
20%
Improvement Value:$176,500
80%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+2.9%
2024$7,952+4.7%
2023$7,594+1.5%
2022$7,479-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4050, Page 324

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1652, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1950