Skip to content

8 Avonbrook DrBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$195,600
Last Sale Date
Sep 3, 2015

Property Information

Block111.10
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,076
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
25%
Improvement Value:$140,500
75%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+2.9%
2024$6,762+4.7%
2023$6,457+1.5%
2022$6,360+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,600

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5374, Page 321Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3752, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1960