Skip to content

124 Greentree RdBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$111,150
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block111.10
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,076
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
15%
Improvement Value:$144,500
85%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+2.9%
2024$6,133+4.7%
2023$5,857+1.5%
2022$5,768+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$111,150

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5689, Page 266Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1592, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1960